Szanowni Państwo,

 

Przedstawiamy kolejną edycję Mercer Pension Insights (2/2022). Tym razem mamy dla Państwa trzy tematy. Pierwszy to porównanie PPE i PPK z perspektywy konstrukcji planu oraz obowiązków administracyjnych z nich wynikających. Z artykułu dowiecie się Państwo jakich obowiązków pracodawcy muszą dotrzymywać przy prowadzeniu programów emerytalnych, czym różnią się te obowiązki i który plan jest prostszy do prowadzenia. Drugim, bardzo aktualnym tematem jest „post pandemiczna” demografia, a dokładnie zgony wywoływane pandemią Covid-19 i skutki pandemii dla kosztów firm związanych z finansowaniem opieki medycznej dla pracowników oraz składek w grupowych polisach na życie. Większa śmiertelność, skrócenie tzw. dalszego oczekiwanego trwania życia, wyższe emerytury z ZUS, wyższe koszty składek ubezpieczeniowych i abonamentów medycznych to tylko te najbardziej widoczne konsekwencje pandemii. Ostatni, choć równie istotny temat to podsumowanie sytuacji na rynkach finansowych oraz omówienie wyników inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych (wykorzystywanych między innymi w PPE). W tej części przedstawiamy aktualną sytuację na rynkach finansowych, w tym porównanie stóp zwrotu dla najpopularniejszych funduszy oferowanych w ramach PPE i PPO (szczególną uwagę prosimy zwrócić na wyniki „bezpiecznych” funduszy obligacyjnych oraz bardzo duże różnice, nierzadko 20-procentowe, w wynikach funduszy akcyjnych).


I jak zawsze, w naszym Pension Insights znajdziecie Państwo również podsumowanie najciekawszych informacji o rynku emerytalnym i finansowym, inflacji, polityce pieniężnej NBP, zmianach w prawie emerytalnym, fuzjach na rynku TFI itp.


Życzymy Państwu przyjemnej lektury!


Kontakt z naszym konsultantem

Aby dowiedzieć się więcej o Pension Insights wypełnij poniższy formularz, a jeden z naszych kosnultantów skontaktuje się z Tobą.

*Required Fields